Czy do płyty indukcyjnej możemy używać patelni wykonanej z aluminium?

Innowacyjna patelnia jest o dużo bardziej użyteczna niż ta, jaką pamiętamy od dawna. Zezwalają przygotowywać potrawy bez dodatku tłuszczu. Potrawy nie przywierają do patelni, a patelnie indukcyjne są jeszcze częściej kupowane przez gospodynie, ponieważ kuchnię indukcyjną posiada coraz więcej osób.

Kuchnia indukcyjna jest nowoczesna oraz funkcjonalna. Mocną stroną tego typu kuchni jest duża energooszczędność. Patelnia indukcyjna musi być dobrana do rodzaju potraw, jakie będziemy przygotowywać. Inną patelnię dobrać należy do placków a odmienną do smażenia kotletów ze schabu na głębokim tłuszczu. Jeżeli chcemy, żeby nasze potrawy zawsze były pyszne, musimy stosownie dobrać kształt oraz materiał, z którego wyprodukowana jest patelnia. Taka patelnia powinna być również przygotowana do upodobań pani domu. Musi posiadać indukcyjne dno, które będzie oddziaływać wspólnie z polem magnetycznym płyty indukcyjnej. Takie naczynie powinno mieć płaskie dno. Patelnie, jakie mają wybrzuszenie nie będą współgrać z płytą grzewczą. Producenci na dnie tego typu patelni zamieszczają znaczek indukcji.
patelnia indukcyjna

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
tapety

Autor: Donald Lee Pardue
Źródło: http://www.flickr.com
Do używania patelni na kuchence indukcyjnej, zaleca się wykorzystywanie patelni żeliwnych lub stalowych. Nie warto inwestować w patelnię miedzianą czy też alumiową. Nie można także używać ceramiki oraz nowoczesnego szkła. Co poniektóre patelnie na dnie mają stalowy lub żeliwny krążek co powoduje, że też tego typu patelnia będzie działała na płycie indukcyjnej.

Wszelkie najważniejsze dane posiada następująca strona. Zobacz, czy byłaby dla Ciebie pomocna, a poszukując innych danych na pewno trafisz ponadto na coś interesującego.

Od typowej patelni, patelnia indukcyjna różni się przede wszystkim tym, że ma magnetyczne dno. Na płycie indukcyjnej sprawdzi się każda patelnia, której dno przytrzyma magnes.

Patelnie do płyt indukcyjnych zazwyczaj są ciężkie. Więc jeśli przyzwyczailiśmy się do patelni leciutkich, można wybrać patelnię aluminiową, która na dnie ma przymocowany krążek stalowy albo żeliwny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*