Co to jest druk na płótnie i jak się różni od pozostałych metod wydruku? Jak to właściwie wygląda?

Drukować można na wielu materiałach, również na płótnie. Wiele osób jednakowoż zadaje to samo pytanie, czyli jak prezentuje się to płótno? Samo bowiem wyrażenie „płótno” nic nam jeszcze nie mówi, warto więc bliżej sprawdzić to zagadnienie.

salon

Źródło: pixabay

Płótno do druku techniką cyfrową przypomina tradycyjny materiał malarski. Jest stworzony przez splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz pozwalających na zadruk. Można wyróżnić trzy najbardziej istotne typy płótna. Pierwszym z nich jest płótno poliestrowe, jakie najczęściej jest stosowane do druku fototapet. Innym rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę słabsza klasa, najczęściej stosowane do footoobrazów. Następnym zaś typem będzie płótno bawełniane, najlepsze do druku obrazów.

Płótno może być różnorodne pod kątem grubości i widocznością splotu. ma to miejsce przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Istotnym czynnikiem jest tutaj także gramatura, ponieważ najkorzystniejsze do druku są płótna o małej wadze 340g/m2. Co w momencie, jak jest mniejsza gramatura? Tego typu płótno może się po prostu wyciągać lub artystyczne tapety pękać w trakcie naciągania na blejtramę. Dosyć różnorodna jest też kolorystyka płótna z uwagi na różne poziomy wybielania, skala waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Stylowe wnętrze

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną wątpliwością, jaka się pojawia przy okazji wydruków na płótnie jest sprawa wyglądu takiego druku. A właściwie, czy takie zdjęcie prezentuje się jak prawdziwy obraz? Na pewno nie, gdyż wydruki na płótnie to coś między drukiem i plakatem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Chociaż podłoże odznacza się właściwościami obrazu, to jednakże zadruk nie umożliwia na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli specyficznej tekstury, jaką znamy z malarstwa.

Pozytywem natomiast takich obrazów jest zdecydowanie szeroka barwna paleta, to że jesteśmy w stanie odwzorować szczegół, a również co ważne, powtarzalność kolejnych egzemplarzy. Taki druk na płótnie pozwala także na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu pozostałych elementów tradycyjnymi technikami. W takim sensie wydruk na płótnie z jednej strony może być gotowym produktem, ale też punktem wyjścia dla następnych artystycznych działań i eksperymentów.

Ile kosztuje tego typu druk?

Najkorzystniej poszukać takich informacji w internecie wpisując wyrażenie drukarnia cennik. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie się zorientować, jak dużo taki druk będzie nas kosztować i rozplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*