Każdy z nas pamięta pewnie meble wykonane ze sklejki, jednak ich zastosowanie jest o wiele szersze

Przeróżnego typu dykty najczęściej nie cieszą się popularnością, bo błędnie kojarzą się nam one wyłącznie z komunistycznymi meblami.

masaż relaksacyjny

Autor: RelaxingMusic
Źródło: http://www.flickr.com
reprodukcja obrazu Pierre-Paul Ruben

Autor: Institutnationaldhistoiredelart‎
Źródło: http://www.flickr.com
Sklejka posiada dość duże zastosowanie.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie interesujący, to bez obaw sprawdź też uwagi z serwisu – one również są bardzo ciekawe.

Najczęściej wszystkim kojarzy się jedynie z kiepskiej jakości meblami z okresu Polski Ludowej. Jednak to krzywdzące skojarzenie. Ważne jest, by poznać całościowe spektrum możliwości, które daje nam ten rodzaj tworzywa. Bywa ona produkowana z przeróżnych gatunków drewna. Jej zewnętrzne powłoki mogą być wyprodukowane nawet z dość kosztownego afrykańskiego drzewa. Najistotniejsze jest to, że warstwy wewnątrz są często wyprodukowane z taniej brzozy albo sosny. Wtedy deska prezentować się będzie niczym stuprocentowy dąb lub buk, a będzie o wiele tańsza oraz lżejsza. Owszem, sklejki są zazwyczaj stosowane do wytwarzania mebli. Jednakże znacznie częściej znajdziemy je dziś w budownictwie (rusztowania), w produkcji opakowań (skrzynie) czy w produkcji zabawek. Ich zastosowanie naprawdę jest wielkie i znajdziemy je w wielu działach przemysłu. Sklejka z reguły ma wiele warstw, ale jej szerokość jest w stanie się znacznie wahać od 3 do na przykład 40 mm. Z reguły na sklejkach możemy także znaleźć informację, że jest ona wodoodporna. Trzeba tutaj jednak wyjaśnić, że drewno zazwyczaj nasiąknie wodą.

Chodzi tu po prostu o klej, który jest używany do sklejania wszystkich warstw. Nie napęcznieje on więc od wilgoci i nie spowoduje, że na zewnętrznej warstwie sklejki pojawią się pęcherze. Powinniśmy o tym pamiętać podczas zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*