W nowoczesnym stylu minimalizm może być świetny

Dla wielu Polaków aranżowanie nowego mieszkania często sprowadza się do kupna kompletu mebli w jak najniższej cenie. Nawet jeśli przeciętny Kowalski posiada pieniądze i zakupuje bardziej ekskluzywne wyposażanie, to zwracają głównie uwagę na wykończenie czy jakość mebli, nie zaś na sam projekt.

wnętrze

Autor: Caroline Berkhof
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu polskich domach wciąż panuje styl mieszczański. Symbolem wyższego statusu są dębowe meble, najlepiej antyki i skórzane kanapy. Do rewolucyjnej wręcz podejścia Polaków do wystroju wnętrza przyczyniła się IKEA, propagująca lekki styl, oparty na sprawdzonym skandynawskim dizajnie. Niedrogie, minimalistyczne meble z IKEI szybko zjednały sobie polskich klientów. Przy okazji był to powiew zachodniego stylu, którego namiastkę każdy chciał mieć we własnym mieszkaniu.

Naturalnie, szwedzki producent nie jest raczej kreatorem trendów w dizajnie, ale zwyczajną siecią marketów, która po prostu adaptuje na swoje potrzeby sprawdzone projekty. Jak każda sieciówka, która dystrybuuje meble (więcej: gustowne meble na stronie damnet.pl) na na rynek masowy, nierzadko oszczędza na materiałach. Meble z IKEI, chociaż nowoczesne i funkcjonalne, nie wyróżniają się specjalnie wysoką jakością.

meble

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy przekonali się jednak, że nowoczesny minimalizm może być funkcjonalny i coraz częściej urządzają swoje domy tak, by nadążać za zachodnimi. Szukają coraz to innych elementów do aranżacji wnętrz (najlepsze meble do dekoracji wnętrz na damnet.pl). Widać wyraźnie,że przestajemy kupować narożne sofy i meblościanki. Zamiast tego kupując na przykład szafki na książki bez tylnej płyty, które dają wrażenie przestrzenności. Nie boimy się też stosowania białego koloru, który dotychczas kojarzył się głównie ze gabinetem lekarskim.

Coraz częściej też dostrzegamy wagę światła w pomieszczeniach, montując nowoczesne oświetlenie punktowe, a nie tylko centralne na suficie. Montując lampy w różnych puntach przestrzeni domu, nie tylko wzbogacamy wnętrze o element dekoracyjny, jakim jest elegancka lampa. Przede wszystkim umożliwiamy sobie dowolne sterowanie oświetleniem i używanie go tam, gdzie jest nam akurat niezbędne, np. przy łóżku, w szafie ściennej.

W ten sposób nie tylko ułatwiamy sobie życie, ale też oszczędzamy energię. O tym, że nowoczesne oświetlenie to stały element dawnego i współczesnego dizajnu, nie trzeba nikogo przekonywać. Lampa, zaraz po krześle, to niemalże archetypowy przedmiot użytkowy, którym zajmują się słynni dizajnerzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*