Klimatyzcja w domu. Który kupić klimatyzator – split czy też mobilny?

Klimatyzatory jeszcze do niedawna uznawane były za luksus. Jednakże dziś klimatyzacja w mieszkaniu jest spotykana coraz częściej.
Najpopularniejsze są klimatyzatory split lub przenośne.

Jeśli w budynku jest zbytnio gorąco, klimatyzator przyda się na pewno. Powinniśmy jedynie przemyśleć jego dobór, by ostatecznie nie być zawiedzionym z efektów klimatyzacji. Klimatyzatory mogą być mobilne czy też instalowane na stałe, monoblokowe albo składające się z dwóch części (typu split). Są także systemy do obsługi wielu wnętrz, składające się z paru jednostek powiązanych w jeden układ, to tak zwana klimatyzacja i klimatyzatory multisplit. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, niektóre również je ogrzewać. W tańszych urządzeniach służy do tego elektryczna nagrzewnica, droższe działają niczym pompa ciepła, dzięki czemu pobierają o wiele mniej energii w czasie nagrzewania. Klimatyzator montuje się głównie po to, by chłodził, zatem najważniejszym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, wypatrując stosownego urządzenia, jest jego moc chłodnicza.
bezpieczeństwo

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
ściany

Autor: ArtDecor24.pl
Źródło: ArtDecor24.pl

klimatyzator

Autor: Newmedia-Art.pl
Źródło: http://www.newmedia-art.pl/shop,image,cc91c092ac8cba256e01a7dae038c6c3
Wydaje się, że klimatyzator mobilny jest praktyczniejszy, bo możemy ustawić go tam, gdzie akurat potrzebujemy schłodzić powietrze, zaś później przenieść go w drugie miejsce. Klimatyzator stacjonarny mocuje się do ściany bądź sufitu na stałe. Jednakże urządzenia przenośne mają niestety zasadnicze minusy. Ich wydajność jest stosunkowo nieduża, więc częstokroć nie są w stanie schłodzić mieszkania w dostatecznym stopniu.

Kłopoty wynikają też z konieczności odprowadzania wydmuchiwanego z nich ciepłego powietrza. Do tego celu służy giętka rura, której wylot należy wystawić poza schładzane wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*