Żyrandol – do jakich wnętrz pasuje?

Opublikowano przez admin
Żyrandol – do jakich wnętrz pasuje?

Mogłoby się wydawać, że żyrandole to już przeżytek lub że są zarezerwowane tylko do wnętrz pełnych przepychu. Nic bardziej mylnego! Żyrandole wracają do łask i stanowią świetną alternatywę dla innych źródeł światła nawet w mieszkaniach. Wystarczy przemyślana aranżacja i już jeden element może odmienić wnętrze.

Nie tylko klasyka

Żyrandole najczęściej kojarzymy z ekskluzywnymi wnętrzami. Od zawsze były nieodłącznym elementem eleganckich sal bankietowych, drogich hotelów, czy restauracji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby namiastkę tej elegancji przenieść teraz do własnych mieszkań. Wbrew pozorom żyrandole możemy wykorzystać, nawet jeśli nasze mieszkanie nie jest urządzone w klasycznym stylu. Nie ma nic złego w przełamywaniu stylów, dlatego żyrandol może być pięknym dopełnieniem nawet nowoczesnego wnętrza.  Nie oznacza to, że każdy model będzie pasował do takiego wnętrza, ale duża różnorodność pozwala na wybór odpowiedniego. Bardzo ciekawe żyrandole proponuje marka Elstead, gdzie znajdziemy wykonane z różnych materiałów zarówno żyrandole ramienne, jak i te bogato zdobione kryształkami. Żyrandol Elstead sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w sypialni, czy nawet w łazience, tworząc niepowtarzalne efekty świetlne.

Jak wybrać żyrandol?

Oświetlenie wnętrz jest istotną kwestią, dlatego warto poświęcić jej trochę uwagi. Wybierając żyrandol zawsze powinniśmy się kierować wielkością danego pomieszczenia. W małych wnętrzach raczej należy zrezygnować z modeli, które mają średnicę większą niż 50 cm, ponieważ mogłyby one optycznie zmniejszyć i przytłoczyć pokój. Zgodnie z tą zasadą także w przestronnych salonach źle będą wyglądać niewielkie lampy, które nie dość, że nie oświetlą wnętrza w wystarczający sposób, to nie będą przykuwać uwagi w takim stopniu jak powinny.

Podobnie pod uwagę należy wziąć wysokość pomieszczeń. W wysokich mieszkaniach lepiej będą wyglądać większe, bardziej rozbudowane żyrandole. Źródło światła musi być umieszczone także na odpowiedniej wysokości. Przyjmuje się, że optymalna wysokość to około 2 metry nad ziemią. Zachowanie tych zasad sprawi, że nie zostaną zachwiane proporcje pomieszczenia i efekt końcowy będzie w pełni spełniał oczekiwania.