Jak dbać o kryształowy żyrandol?

Opublikowano przez admin
Jak dbać o kryształowy żyrandol?

Kryształowe żyrandole są piękną ozdobą mieszkań i funkcjonalnym elementem ich oświetleniem. Jednak, na ich powierzchni osadza się z czasem spora ilość kurzu. Ważne jest regularne czyszczenie, aby nasze kryształki błyszczały i nie zaczęły szpecić, zamiast zdobić.

Utrzymywanie czystości żyrandolu

Rzeczą, o której warto pamiętać jest ściąganie kurzu, najlepiej raz w tygodniu, za pomocą miotełki. Zapobiegniemy osadzeniu się większej ilości brudu i wymieszaniu się go z wilgocią, co mogłoby doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Czyszczenie kryształowego żyrandolu

W momencie, gdy zauważymy, że nasz żyrandol potrzebuje dokładnego czyszczenia, należy odłączyć go od prądu, a następnie ściągnąć i rozkręcić. Podstawiamy w tym celu krzesło lub drabinę, aby bezproblemowo móc sięgnąć do każdego elementu naszego oświetlenia.

Żyrandol składa się z różnych materiałów, dlatego każdy należy czyścić innym środkiem. Żarówki, należy myć przy pomocy delikatnie zwilżonej ścierki, nie należy zostawiać na nich tłustych śladów, ponieważ może dojść wówczas do przegrzewania produktu. Elementy metalowe czyścimy odpowiednim do rodzaju metalu środkiem, na przykład chromowane myjemy mydłem z wodą, a żelazo szmatką nasączoną naftą. Na końcu wycieramy do sucha, by nie powstały zacieki. Stałe elementy oświetlenia, które nie mogą mieć kontaktu z wodą, czyścimy za pomocą specjalnej miotełki lub pędzelka, dzięki czemu kurz zostanie skutecznie usunięty. Kryształ i szkło należy umyć letnią wodą z delikatnym środkiem czyszczącym, następnie spłukać wodą z małą ilością octu, aby nie powstawały zacieki, należy oczywiście pamiętać o przetarciu do sucha, dodatkowo można użyć jeszcze wacika nasączonego w alkoholu.

Pielęgnacja żyrandoli

Materiały kryształowego żyrandolu, mogą z czasem ulec zmatowieniu, dlatego przy każdym czyszczeniu warto poświęcić czas na polerowanie poszczególnych elementów, aby nabrały połysku, a części metalowe wypolerować za pomocą szmatki z odrobiną łagodnego roztworu octu. Czyszczenie żyrandolu z kryształami, to żmudna praca, jednak bardzo popłaca, ponieważ dobrze konserwowany, zapewni naszemu mieszkaniu piękny wystrój, który wszyscy będą podziwiać.